• 15 Jun, 2024

Google skasuje Twoje konto, jeśli go nie używasz!

Google skasuje Twoje konto, jeśli go nie używasz!

Jeśli masz pocztę gmail i nie logowałeś się na nią przez ostatnie 2 lata lepiej czym prędzej to zrobić inaczej Twoje konto może zostać usunięte. Sprawdź kiedy odbędzie się wielkie "czyszczenie" nieaktywnych użytkowników oraz co zrobić aby konto google nie zostało uznane za nieaktywne. Są również wyjątki, niektórzy użytkownicy nie zostaną usunięci nawet jeśli nie logowali się przez dłuższy czas.

Po jakim czasie nieaktywności moje konto google będzie skasowane?

Została wprowadzona dość ważna zmiana odnośnie braku aktywności na kontach google. Zmiana weszła w życie 24.07.2023 czyli dziś i wszystkie konta które nie miały żadnej aktywności w przeciągu ostatnich 2 lat będą mogły zostać usunięte. Nieaktywne konto oraz znajdujące się na nim treści będą mogły zostać skasowane od 1 grudnia 2023. 

Jeśli więc posiadasz jakieś stare konto google na które przez dłuższy czas się nie było aktywności logowania czy innej jak np. 

  • czytanie lub wysyłanie e-maili, 
  • korzystanie z Dysku Google, 
  • oglądanie filmów w YouTube, 
  • udostępnianie zdjęć, 
  • pobieranie aplikacji, 
  • używanie wyszukiwarki Google, korzystanie z funkcji Zaloguj się przez Google w aplikacjach i usługach innych firm.

to warto już teraz przejść na stronę gmaila i dla bezpieczeństwa zalogować się na swoje konto. Wtedy będziesz mieć pewność że Twoje konto jest bezpieczne i nie zostanie skasowane przez brak aktywności.

Wyjątki od tej zasady?

Użytkownicy którzy nie logowali się powyżej 2 lat na swoje konto, ale spełniają co najmniej 1 z niżej wymienionych warunków nie zostaną uznani za nieaktywnych:

  • Konto Google zostało użyte do kupienia usługi, aplikacji, produktu lub subskrypcji Google i kupiony element jest nadal aktywnie używany. 
  • Na koncie Google znajduje się karta podarunkowa z niewykorzystanymi środkami. 
  • Z kontem Google jest powiązana opublikowana aplikacja lub gra, która ma aktywnych subskrybentów lub aktywne transakcje finansowe. Może to być konto Google właściciela aplikacji opublikowanej w Sklepie Google Play. 
  • Konto Google jest używane w Family Link do zarządzania aktywnym kontem osoby nieletniej. Konto Google zostało użyte do kupienia produktu cyfrowego – np. książki lub filmu.

Jeśli więc spełniasz chociaż jeden z tych warunków Twoje konto google zostanie uznane za aktywne nawet jeśli nie logowałeś się na nie przez ostatnie 2 lata, więc nic Ci nie grozi i konto jest w pełni bezpieczne.

Co jeśli google uzna moje konto za nieaktywne?

Jeśli Twoje konto google zostanie uznane za nieaktywne i będzie klasyfikowało się do skasowania to przed podjęciem jakichkolwiek działać zostaniesz powiadomiony mailowo serią wiadomości (również na powiązanych adres mail jeśli został podany), tak więc pewnie zauważysz taką wiadomość i będziesz mógł “przerwać” kasowanie Twojego konta. W przeciwnym wypadku po prostu w momencie czyszczenia zostanie bezpowrotnie skasowane.

Sam mam kilka kont na gmail jednak nie pamiętam nawet danych do logowania, konta stworzyłem sobie będąc jeszcze dzieckiem i w sumie ta zmiana wyjdzie mi na dobre bo adres pod którym istnieje moje konto zostanie pewnie zwolniony i po czyszczeniu kont będę mógł założyć sobie na nowo ten sam mail, o ile oczywiście będzie wtedy taka możliwość.