Znalazłem kartę bankomatową co zrobić?
Sam znalazłem już dwie karty do bankomatu w swoim życiu, teraz wiem o tym, że kartę mógł ktoś po prostu wyrzucić, bo nie zadziałała — najprościej można to sprawdzić po dacie, która znajduje się na karcie — jeśli karta już wygasła, to warto ją po prostu pociąć nożyczkami na kawałeczki i wyrzucić do kosza, ktoś widocznie umyślnie ją wyrzucił.
W moim przypadku niestety obie karty były aktywne. Za pierwszym razem kartę znalazłem na parkingu w centrum Warszawy, na moje szczęście obok stał, partol policji, której przekazałem kartę, a oni niechętnie się tym zajęli — sami nie wiedzieli, co z tym zrobić oraz widać było, że totalnie nie chcą się tym zająć, z racji, że się śpieszyłem, zostawiłem kartę im i można powiedzieć, że na tym się skończyło, nie musiałem dawać żadnych danych, itd. po prostu wzięli tę kartę.
Za drugim razem znalazłem kartę na jednej z ulic w centrum miasta, tutaj również data kart wskazywała, że jest ona aktywna, miałem różne pomysły, żeby szukać tej osoby po imieniu i nazwisku na social mediach i zapytać ją o 4 ostatnie numery z kart, jednak nazwisko było na tyle uniwersalne, że znalazłem chyba ze 100 takich osób, byłem również w banku, bo tam chciałem ją zwrócić (ale w sobotę niestety był on zamknięty), tak więc zadzwoniłem na infolinię, numer na infolinię znalazłem z tyłu karty (jest to infolinia właśnie od obsługi kart).
Po wytłumaczeniu sympatycznej pani przez telefon gdzie udało się znaleźć kartę oraz podaniu podstawowych danych z przedniej strony poprawnie przeszła ona weryfikację i od razu została zablokowana przez bank, a osoba, która kartę zgubiła od razu, została powiadomiona o tym fakcie. Myślę, że to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, bank od razu przesyła informację do osoby, która straciła kartę, wiec ta nawet jeszcze mogła się nie zorientować, że kartę straciła oraz pewnie dostaje informację o tym, że karta jest już zablokowana, co na pewno od razu uspokaja — nikt nie chciałby stracić swoich pieniędzy, a jak wiemy z karty zbliżeniowej, można wypłacać pieniądze bez podawania pinu.
Co zrobić, aby nie zgubić karty?
Sam używam karty w sposób przypisania jej do telefonu i właśnie w ten sposób płacę w sklepie — jest to dla mnie o tyle wygodne, że telefon mam zawsze przy sobie i zawsze jest on pod ręką — płacenie w ten sposób naprawdę bardzo ułatwia życie, a dodatkowo nie mam szans zgubienia wtedy karty, tak wiem mogę zgubić cały telefon jednak jeśli telefon nie jest odblokowany to nikt za jego pomocą nie dokona płatności zbliżeniowej — jak wiemy obecne telefony czy to android, czy iOS mają tak mocne zabezpieczenia, że są one wystarczające przed tym, aby ktoś tak po prostu go sobie odblokował i zaczął nim płacić.
Oczywiście są też minusy, telefon może się rozładować i jeśli nie nosimy przy sobie gotówki, to tak naprawdę zostajemy bez dostępu do swoich środków, ale nikt nie mówił, że nasza fizyczna karta musi być schowana w sejfie, możemy ją mieć gdzieś w portfelu tylko, kiedy jej nie wyciągamy, po prostu zmniejszamy ryzyko jej utraty.
Czego nie robić w przypadku znalezienia karty?
Nie rób jej zdjęć i nie udostępniaj na facebooku i innych portalach, w ten sposób udostępniasz nie tylko dane osoby, która, ją zgubiła, ale również ryzykujesz na to, że ktoś będzie próbować wyciągać pieniądze z karty (najważniejsze nigdy nie dawaj nikomu 3 cyfr, które znajdują się na odwrotnie karty, razem z numerem pozwalają one na dokonanie wypłaty środków, jest to tak zwany kod CVV zabezpieczający kartę).
Nie muszę chyba pisać o tym, że nie możesz również dokonywać płatności taką kartą zbliżeniowo. Nie testuj karty w ten sposób, jest to po prostu kradzież! Nie będę Cię namawiać do uczciwości, ale sam nie chciałbyś być na miejscu osoby, która straciła kartę, a ktoś z niej zaczyna nagle korzystać na mieście.
Co w przypadku jeśli to Ty zgubiłeś kartę? Jak ją zablokować?
Również możesz zadzwonić na infolinię powiadomić ich o tym fakcie, podać swoje dane i karta zostanie zablokowana, jednak jest inna opcja wygodniejsza, a mianowicie zrobienie tego przez internet. Możesz zalogować się do swojego konta wybrać kartę i dokonać jej zablokowania — niektóre banki pozwalają na tymczasową blokadę i potem odblokowanie takiej karty (nie wiem, czy nadal tak jest, ale sam kiedy zgubiłem kartę, była taka opcja), oraz zablokowanie karty na stałe - wtedy nawet jeśli karta znajdzie się, np. w u nas w domu nie będzie opcji jej odblokowania, a my będziemy zmuszeni, na zamówienie karty ponownie co wiąże się z opłatą (około 20 zł). Ale pamiętaj, że również zostajesz kilka dni bez karty, bo musi ona zostać wyrobiona na nowo i wysłana kurierem na Twój adres.