• 15 Jun, 2024

dedigger - wyszukiwarka która pozwala sprawdzać "publiczne" pliki z dysków google - uważajcie na swoje dane!

dedigger - wyszukiwarka która pozwala sprawdzać "publiczne" pliki z dysków google - uważajcie na swoje dane!

Z pewnością wielu nie tylko naszych czytelników korzysta na co dzień z chmur takich jak iCloud, Dropbox czy dysków google - dziś mamy informację dla tych na samym końcu. Jeśli trzymasz na swoim dysku google pliki które udostępniłeś opcją "Każda osoba mająca link", a są to ważne pliki to radzimy zmienić je na prywatne. Wyszukiwarka o której mowa pozwala wyszukiwać właśnie tego typu linki!

Jak działa wyszukiwarka plików na dyskach google? 

Jest to naprawdę bajecznie proste, wystarczy przejść na stronę https://www.dedigger.com/ i już możemy przeszukiwać chmury innych użytkowników. Możemy np. wpisać jakaś frazę w wyszukiwarce jak np. “wakacje”. Możemy również szukać plików po rozszerzeniu jak na przykładzie w dolnej części strony. Wpisujemy np. “*.png” a wyszukiwarka już szuka nam po plikach .png. Wyszukiwarka pokazuje nam również podpowiedź jak możemy używać opcji przeszukiwania fraz “(brazil OR brasil) Rio” jak widzimy jest to proste zapytanie które szuka brazil Rio lub brasil Rio - wyszukiwarka zwróci nam wtedy odpowiedzi do wszystkich pasujących wyrazów, ponieważ ktoś mógł różnie napisać "Brazylia”, oczywiście to tylko przykład który możemy dostosować pod swoją frazę w zależności od tego czego szukamy. 

Wiele osób udostępnia tam np. kursy udemy czy innego rodzaju płatne materiały. 

Bardzo dużo osób udostępnia swoje pliki jako publiczne myśląc że nikt nie trafi pod adres linka który im się wygenerował, ten post ma na celu  pokazać Wam że jeśli należycie do takich osób to jesteście w błędzie bo wyszukiwarki takie jak opisana tutaj dedigger z łatwością pozwalają przeszukiwać nasze pliki. 

Odpalcie więc swoje chmury i sprawdźcie uprawnienia do plików na których Wam zależy i których nie chcielibyście udostępniać dla wszystkich.

W wyszukiwarce można znaleźć nie tylko zdjęcia których autorzy na pewno nie życzą sobie aby ktoś je przeglądał, wyszukiwarka znajduje również różnego rodzaju dokumenty, pliki czy utworzy. 

Oczywiście odradzamy pobieranie czegokolwiek z takich “źródeł” ponieważ pliki nie są zweryfikowane i tak naprawdę nigdy nie wiemy co pobierze się nam dodatkowo.

Czy dedigger jest jedyną wyszukiwarką która szuka w dysku google?

Odpowiedz brzmi oczywiście nie, często możemy znaleźć różnego rodzaju filmiki np. na tiktoku gdzie ludzie chwalą się jakim zapytaniem w google udało się dostać do publicznych plików na dyskach u innych użytkowników. Dlatego warto na przyszłość potraktować to jako dobrą radę i nigdy nie udostępniać plików publicznie, jeśli już chcemy komuś przesłać pliki warto zrobić to udostępniają po prostu tylko dla “wybranych”, wtedy nikt niepożądany nie powinien mieć dostępu do naszych plików.

Jeśli chociaż jedną osobę tym artykułem uda się uchronić przed wyciekiem jego danych to będzie to dla nas sukces!