• 15 Jun, 2024

Adobe Stock rób i sprzedawaj zdjęcia, grafiki lub filmiki! Rozwijaj się i zarabiaj!

Adobe Stock rób i sprzedawaj zdjęcia, grafiki lub filmiki! Rozwijaj się i zarabiaj!

Zbuduj własną bibliotekę zdjęć i zacznij ich sprzedaż. Ale od początku na czym to polega? Firmy takie jak np. Adobe Stock pozwalają Ci dodawać własne zdjęcia i sprzedawać je przez swoje produkty do różnych klientów, Twoje zdjęcia mogą być kupowane do różnych gazet internetowych, projektów graficznych itp. Jeśli lubisz robić zdjęcia i masz fajny aparat np. w telefonie to wykorzystaj to i zarabiaj!

Czym jest Adobe Stock czyli bank zdjęć i jak na tym zarobić?

Adobe Stock to miejsce gdzie możemy znaleźć grafiki na dowolny interesujący nas temat, oczywiście nie jest to jedyny bank zdjęć. Takich banków jest oczywiście tysiące, kilka najbardziej znanych to np. 

 • Storyblocks 
 • iStock
 • 123RF
 • Vecteezy
 • PixaBay
 • Adobe Stock
 • Pexels
 • JumpStory.
 • Envato

i wiele, wiele więcej. Ja sam korzystam akurat z Adobe Stock ze względu na to że jest on dość popularny i łatwy w użyciu. Każdy może założyć sobie konto na w takim banku zdjęć i przesłać swoje grafiki, zdjęcia czy nawet filmy aby na nich zarabiać. 

Jak zwiększyć swoją sprzedaż na Adobe Stock?

 • Na pewno najwięcej zależy od zdjęć. Warto dodawać je w jak najlepszej jakości oraz przyłożyć się do ich stworzenia, ale nie zapominaj o tematyce samej grafiki. Bardzo fajnie będzie się sprzedawać to co jest aktualnie na topie. Przykładowo jeśli rozpoczął się czas koronawirusa to stocki były zasypywane od razu zdjęciami wirusów itp. warto iść za trendem i od razu dodawać tego typu zdjęcia czy grafiki aby wbić się w temat, wiele osób tworzących projekty stron o tej tematyce, czy strony redakcyjne, gazety na pewno będzie potrzebować dobrych materiałów do swoich tematów. (jak widzisz jest tutaj od razu ogromne pole do popisu, zdjęcia maseczek, ludzi w maseczkach, grafiki przedstawiające agresywne wirusy itp.)
 • Dodatkowo nie zapominaj o słowach kluczowych i dobrym opisie zdjęcia. Tak to podstawa jak zdjęcia które dodajesz będą wyszukiwane przez potencjalnych kupców. Najlepiej się do tego przyłożyć i dobrać jak najlepsze słowa kluczowe które ludzie będą wpisywać poszukując interesujących grafik czy zdjęć.
 • Systematycznie dodawaj np. co miesiąc 50-100 grafik, czym więcej tym lepiej. Im większa będzie Twoja biblioteka tym większa szansa że ktoś trafi na nie i je kupi.  
 • Zadbaj o obróbkę aby zdjęcie było wyraźne z świetnymi kolorami! Czym lepiej będzie ono wyglądać tym większa szansa że ktoś zdecyduje się na zakup! Pamiętaj warto zadbać o jakość, a nie ilość.
 • Przykładaj się do jakości zdjęć i dodawaj je w najlepszej rozdzielczości w jakiej je posiadasz, nie zmniejszaj ich lub nie kompresuj. 
 • Staraj się wybierać chodliwe tematy które zawsze będą na topie, np. zdjęcia jakiś zawodów jak fryzjer, stanowisko jego pracy lub przedstawiające prace (jeśli będą widoczne osoby trzeba mieć zgodę na sprzedaż takich grafik). Ale oczywiście również same nożyczki ścinające włosy będą dość fajnym zdjęciem którego można używać w wielu miejscach.
 • Warto też zadbać o nisze, czyli jeśli jakiś grafiki brakuje w adobe stock to zrobić swoje, jeśli dana tematyka ma brakujące zdjęcia to łatwiej będzie sprzedawać tam swoją pracę. Przykładowo jeśli usuwasz tatuaże możesz porobić zdjęcia jakiś porównań przed i po, nie każdy ma dostęp do tego typu rzeczy więc to mogłoby okazać się niszowe (nie sprawdzałem ale to tylko przykład jak to działa, bo przecież jeśli jakieś studio które wykonuje taką usługę będzie chciało np. na swoim FB czy Insta pokazać że mają coś takiego w ofercie - a taka grafika by idealnie pasowała w tle).

Skład brać zdjęcia do sprzedaży na Stockach?

Podpowiem Ci ze swojego doświadczenia jak ja zaczynałem dodawanie grafik na banki zdjęć:

 1. Wziąłem swój telefon na którym miałem już kilka tysięcy zdjęć i zacząłem sobie zaznaczać te które chciałbym wrzucić na adobe stock, następnie wszystkie te zdjęcia przesłałem sobie na dysk google, na komputerze ponownie sprawdziłem te 500 zdjęć które wybrałem i z nich pokasowałem te które jednak na dużym ekranie nie wyglądały już tak dobrze. Teraz już wybrane grafiki dodałem na adobe stock i zająłem się opisami i słowami kluczowymi (jak dodawać zdjęcia przeczytasz poniżej).
 2. Oczywiście każdy z nas ma jakieś kopie swoich zdjęć z wakacji czy różnych innych momentów, warto je również poprzeglądać i wybrać jak najwięcej tych które nadają się do sprzedania, różnego 
 3. Twórz sam grafiki na różnych tabletach graficznych jeśli oczywiście masz takie umiejętności 
 4. Twórz zdjęcia za pomocą AI czyli sztucznej inteligencji, tak takie grafiki również można dodawać jednak trzeba zaznaczyć opcję że w taki sposób postała dana grafika
 5. Będąc na wakacjach, czy różnych ciekawych miejscach rób dodatkowe zdjęcia nie tylko dla siebie ale również pod sprzedaż 
 6. Jeśli masz ciekawy zawód lub dostęp do ciekawych miejsc to warto również tam porobić zdjęcia i wybić się np. niszowymi grafikami

Jak dodawać zdjęcia na adobe stock które będziesz sprzedawać?

To proste wystarczy że przejdziesz na adres adobe, i założysz sobie konto (najprościej np. używając swojego konta google). Po zalogowaniu masz u góry po prawej stronę zakładkę sprzedawaj (lub przejdź jeszcze raz na ten link), przesyłasz nowe grafiki właśnie w tym miejscu, uzupełniasz wszystkie dane (jeszcze raz Cie uczulam aby dobrać tutaj odpowiednie słowa przez które zdjęcia będą do odnalezienia), podobno tworząc opis na Adobe Stock słowa pisane na początku są “ważniejsze” i pod te słowa grafika będzie jak najlepiej się pozycjonować w banku zdjęć Adobe Stock - czym łatwiej dla użytkowników grafiki będą do znalezienia tym lepsze zarobki będziesz w stanie uzyskać.

Dodane zdjęcia przesyłamy do sprawdzenia i czekamy kilka dni (niektóre zostaną dość szybko odrzucone jeśli nie spełniają wymagań regulaminu inne dopiero po dłuższym czasie jeśli będzie weryfikacja, grafiki które zostaną zaakceptowane przeskoczą do zakładki Moje portfolio i już będą widoczne do kupna dla innych użytkowników).

Ile dostajemy za sprzedaż zdjęcia na adobe stock?

W zależności od rozmiaru, oraz od licencji którą wybrał (jeśli weźmie licencję rozszerzoną dostajemy więcej pieniędzy), nie są to może jakieś duże pieniądze ale możemy liczyć średnio na kwoty w granicy 3-4 zł za zdjęcie (jeśli zbudujemy bibliotekę np. 5 tys. zdjęć w adobe stock to jeśli co jakiś czas pobierze się chociaż kilka grafik zawsze wpadnie nam dodatkowy pieniążek na konto, wszystko zależy od jakości Twoich prac, potrzeb użytkowników itd. jak sam widzisz wpływ na to ma bardzo dużo czynników, jeśli jedno zdjęcie dobrze się trafi to jest szansa że zostanie pobrane np. 50-100 razy, wtedy przekłada się to na świetne dochody).

W moim przypadku sprzedaż 1 zdjęcia dała 0,93$ co po aktualnym kursie daje 3,74 zł.

Jaka jest minimalna kwota do wypłaty środków z Adobe Stock?

Aby wypłacić nasze zarobione pieniądze ze sprzedanych zdjęć musimy osiągnąć minimalny próg który wynosi 25$. Dokładny zapis ze strony wygląda w ten sposób:

Wniosek o wypłatę można zgłosić dopiero po osiągnięciu przychodów w wysokości 25 USD. Nie mogą ponadto oczekiwać na realizację inne wypłaty, a od pierwszej sprzedaży musi minąć 45 dni.

Jak wygląda sprzedaż? 

Nie będę Ci mówić że zarobić od razu miliony po wrzuceniu swoich zdjęć. Jeśli jednak będziesz stopniowo dodawać zdjęcia np. kilka na tydzień czy chociaż poświęcisz na to dzień w miesiącu, za kilka lat zbudujesz ogromną bibliotekę zdjęć która z czasem może generować dla Ciebie całkiem pokaźne kwoty! 

Życzę Ci aby zdjęcia które dodajesz sprzedawały się w jak największych ilościach! I stały się dla Ciebie świetnym dodatkowym źródłem dochodu!