• 15 Jun, 2024

Sprawdzamy czy cena noclegów na Booking różni się w zależności od adresu IP!

Sprawdzamy czy cena noclegów na Booking różni się w zależności od adresu IP!

Kiedyś szukając wypadku na weekend zauważyliśmy że ceny na naszych telefonach się różnią, a mianowicie Samsung pokazał nam cenę za noc 349 zł, a iPhone wyświetlał w aplikacji kwotę ponad 400 zł. Dziś sprawdzam czy adres IP ma wpływ na cenę za nocleg, sprawdzimy jak wygląda to z UK, US, czy Polski. Gdzie było najtaniej?

Porównanie cen noclegu na Booking z różnych adresów IP

Do testów użyję kilka różnych adresów IP które aktualnie mam wykupione. Adresy jakie udało się sprawdzić pochodzą z Francji, Wielkiej Brytanii oraz cztery różne adresy IP pochodzące z Polski. Wybrałem pierwszy lepszy hotel w Zakopanym (test robiłem w konfiguracji od 24-26 marca tego roku, 2 dwóch osób dorosłych oraz 1 pokój).

Poniżej możesz zobaczyć wyniki mojego testu, wychodzi na to że Booking dobiera cenę losowo dla każdego IP. Testy przeprowadzałem na tym samym laptopie jednak wszystkie odbyły się w trybie incognito (który był resetowany za każdym razem kiedy tylko zmieniłem adres IP). Każde zdjęcie posiada opis z jakiego kraju pochodził adres IP i jakie ceny były widoczne.

Konfiguracja jak wspomniałem niczym się nie różniła, a były robione mniej więcej w tym samym czasie - czyli godzina nie miała tutaj wpływu na test, jedyną różnicą był zmieniony adres IP.

booking-uk.png
Adres IP (Wielka Brytania)
hotel-aquarion-francja.png
Adres IP (Francja)
pl6.png
Adres IP (Polska - pierwszy adres IP)
polska-3.png
Adres IP (Polska - drugi adres IP)
polska-4.png
Adres IP (Polska - trzeci adres IP)
polska2.png
Adres IP (Polska - czwarty i ostatni adres IP w moim posiadaniu)

Booking zmienia ceny za pobyt w zależności od adresu IP czy urządzenia

Myślę jednak że nie oni jedyni tak “manewrują” cenami, moim zdaniem cena na początku leci jakaś “losowa”, i jeśli trafimy na jakaś większą kwotę to po czasie będą nas kusić obniżkami czy promocjami w danym obiekcie, tak naprawdę jest to chwilowe sztuce dmuchanie ceny. 

Test oczywiście przeprowadziłem bez zalogowanego konta Booking. 

Dziwi mnie tylko fakt że za każdym razem kiedy sprawdzamy kwotę jakiegoś obiektu na 2 tych samych telefonach (w naszym przypadku jest to iPhone X oraz Samsung Galaxy S21), to ten z logiem nadgryzionego jabłka za każdym razem pokazuje wyższą kwotę, wychodzi wiec na to że samo urządzenie również może mieć wpływ na wyświetlaną kwotę noclegu.

Dziś kiedy przeprowadzałem test na jednym z obiektów w Bielsko Białej kwota różniła się ponownie, tym razem o 1 zł każdego dnia, oczywiście ta złotówka była doliczona na iPhone.

Jeśli planujecie wyjazd sprawdźcie wcześniej jakie pokazują Wam się ceny na różnych urządzeniach oraz w aplikacji booking i w zwykłej przeglądarce (na jednym urządzeniu te kwoty potrafią się różnić).

Dajcie znać co myślicie o takich praktykach i naszym eksperymencie, jeśli to przypadnie Wam do gustu w przyszłości zobaczymy jak działają inne znane aplikacje i czy tam ceny też zmieniają się w zależności od urządzenia czy adresu IP. Zapraszam również do sprawdzenia innych artykułów testów, poradników czy newsów! Dziękuję że tutaj dotarłeś i że odwiedzasz moją stronę! Miłego dnia